Verhaal van Emmermeer
Zoeken in collectie Verhaal van Emmermeer
Emmermeer is een karakteristieke wijk in Emmen met een rijke geschiedenis die teruggaat tot het gelijknamige meer dat hier ooit lag. Na het verdwijnen van het meer in de 19e eeuw werd het gebied omgevormd tot landbouwgrond, waarna in de jaren na de Tweede Wereldoorlog de wijk ontstond als antwoord op de woningnood. Emmermeer groeide uit tot een levendige buurt met experimentele woningbouw en een gevarieerd straatbeeld.

De wijk Emmermeer is een van de oudste woonwijken van Emmen en kent een rijke en bijzondere geschiedenis. De naam van de wijk verwijst naar een meer dat ooit op deze plek lag — een ondiep ven van ongeveer 40 hectare, dat tot rond 1857 het landschap bepaalde. Dit meer lag ingesloten tussen hogere zandgronden zoals de Wolfsbergen, het Emmerveld en de esgronden ten westen van Emmen.
Het oorspronkelijke Emmermeer verdween geleidelijk toen tussen 1853 en 1858 het Oranjekanaal werd gegraven. Door het hoogteverschil tussen het kanaal en het meer liep het water langzaam weg, waardoor een moerassig gebied ontstond. Dit gebied werd later opgevuld met zand en ingericht als landbouwgrond, bekend als de Nijkampen. De oude zandwegen zoals de Meerstraat, Walstraat, Haagjesweg en de historische Warmeerweg herinneren nog aan deze tijd.
Rond 1920 verschenen de eerste gemeentewoningen in het gebied, maar pas na de Tweede Wereldoorlog werd Emmermeer ontwikkeld tot een echte woonwijk. In 1948 begon de bouw van de eerste woningen, bedoeld om de woningnood te verlichten en onderdak te bieden aan arbeiders die werk vonden in de opkomende industrie, zoals de Enkalonfabriek. Tussen 1950 en 1960 groeide Emmermeer uit tot een levendige wijk met duizenden inwoners.
Emmermeer is bijzonder vanwege de experimentele woningbouw die hier plaatsvond. Verschillende bekende architecten, waaronder Berghoef, Groosman en Van Tijen, ontwierpen buurten met elk een eigen karakter. Er was geen eenduidig stedenbouwkundig plan, waardoor de wijk een gevarieerde lappendeken van buurten werd.
Naast woningen verrezen in de wijk ook kerken, scholen, winkels en andere voorzieningen. De wijk ligt bovendien in een historisch rijk gebied, met nabijgelegen hunebedden in het Valtherbos en de Emmeresch.